Ролята на електрониката във всеки твърд диск е да обезпечи постоянно захранване на движещите се елементи, както и да осигури прехвърлянето на информация между дисковия интерфейс и контролера на дънната платка.
Основните елементи на електрониката (PCB – Printed Circuit Board) на твърдия диск са разположени върху печатна платка. Микроелектроника преобразува и транслира усиленият сигнал от комутатора към външен буфер, а също и управлява всички сложни взаимодействия на механиката. Основните елементи на PCB са много чувствителни към пренапрежения и всякакви външни смущения. Както всяка съвременна техника контролерите са оборудвани с предпазни механизми, но те не винаги са в състояние да го “спасят”. За по-голяма компактност и лесно производство, производителите на твърди дискове от година на година намаляват размера на PCB, което се отразява негативно на надеждността им. Повредите в електрониката възпрепятстват калибрирането и инициализирането на твърдия диск. В повечето случаи за идентифициране на дефект помага внимателен външен преглед и подмяната на изгорели елементи – най често диоди или предпазители. При условие, че не е открита визуална повреда или повредените елементи са много е нецелесъобразно да бъдат заменяни и се използва друг контролер. Други често срещани проблеми при PCB са прегряването и повреди свързани с адаптивната информация намираща се в ROM/NvRam.
Подборът на платки в случаите където се извършва възстановяване на информация изключително се усложнява от наличието на енерго-независима памет в която в процеса на производство се записват различни видове уникални настройки. По тази причина дори когато дисковете са произведени по едно и също време и от една и съща производствена линия – техните платки са несъвместими без допълнителни промени.
Важно е да знаете…
Изключително важно за успешното възстановяване на данни от HDD е правилната реакция и предотвратяване на допълнителни повреди! Почти винаги некомпетентното вмешателство води до усложнение и оскъпяване на услугата, а в повечето случай прави самото възстановяване невъзможно! За повече информация прочетете нашите статии по въпроса “Какви са шансовете за успешно възстановяване”, “Какво трябва да правим ако сме загубили ценна информация”, “Какво не трябва да правим ако сме загубили ценна информация” и “Какво не трябва да правим ако имаме повреден RAID масив”