Флаш паметите са сравнително елементарни по конструкция.
Те се състоят от печатна платка, една или повече NAND (Flash Memory) памети в зависимост от обема, контролер отговарящ за трансфера на информация от и към паметите, и интерфейс за комуникация.

Принципна схема
Уви, тяхната “простота” далеч не означава че и възстановяването на информацията е толкова лесно, а точно обратното!
Ето през какво трябва да се “премине” и какво какви стъпки са нужни за да се възстанови информацията от счупена Flash памет:
Изходно състояние на флашката.

Първоначален вид
Както се вижда устройството буквално е пречупено на две и контролерът е откъснат. Добрата новина е че паметите които са две и се намират от двете страни на платката изглеждат здрави.
Начина на работа е:
1. Смъкване и прочитане на паметите
2. Събиране на съдържанието и получаване на структурата
1. Смъкване и прочитане на паметите
Тук нещата въпреки че изглеждат елементарни на практика са изключително трудни и изискват здрави нерви, стабилна ръка, добър поялник и много време!
Стандартно за BGA се използват преходници от подобен вид

18мм x 14мм
За съжаление обаче чиповете се оказаха с нестандартен размери (20мм х 12мм) и се наложи да бъде използван специален лентов преходник.
След много много усилия и загубени часове резултатът е:
След успешното прочитане на чиповете които всъщност са 4 чипа в един корпус достигнахме до следващата стъпка.

Флаш памети
2. Събиране на съдържанието и получаване на структура
На тази стъпка нещата стават още по сложни!
Първо за успешното и приключване е от изключителна важност цялото съдържание да бъде изчетено с възможно май малко грешки!
Второ: от значение са подредбата на паметите, както и типа на контролера. Това е така защото за да може една флашка да е достатъчно бърза и да покрива USB 3.0 както е и в случая тя трябва да пише в двуканален решим. Отделно от това вътрешно се използва много сложна организация която дори при един и същ контролер може да се отличава.
Колкото и да е автоматизиран процеса всички анализи се правят ръчно като се отчитат и май малките нюанси от предходните преобразувания.
В крайна сметка след много опити и различни настройки достигнахме до верния алгоритъм…

Преобразувания в съдържанието
… съответно до съдържанието, включително и изтритите преди това файлове (маркирани с червен Х), така както то е било видимо за собственика преди инцидента :

Успешно възстановена информация
П.п. Поради изключителната си сложност процеса на възстановяване на информация от flash памети може да отнеме от няколко дни до няколко седмици!
В DataRecovery.BG предлагаме възстановяване на данни от USB флаш и карти памети независимо от дефекта и причината на неговото възникване.
Write a Comment